Skautské středisko
Zlatá stezka Prachatice

Jednodenní výlet Orinu kolem Zlatého potoka (31.03.2012)

Jednodenní výlet Orinu kolem Zlatého potoka (31.03.2012)

I přes nepříznivou předpověď počasí jsme se drželi plánu a v poslední březnový den uskutečnili výlet proti proudu Zlatého potoka. Drahý kov jsme žádný neobjevili, ale zážitků bylo dost.

Výlet podél Zlatého potoka - 31. března 2012

 I přes nepříznivou předpověď počasí jsme se drželi plánu a v poslední březnový den uskutečnili výlet proti proudu Zlatého potoka. Drahý kov jsme žádný neobjevili, ale zážitků bylo dost.

Sešli jsme se na autobusovém nádraží a hned na začátek jsme se dost zděsili, protože na "našem" nástupišti již stála velká skupina prachatického Klubu českých turistů. Druhý šok následoval, když jsme zvěděli, že všichni směřují stejně jako my do Vitějovic. Nacpali jsme se tedy do vozu a během chvíle jsme byli na místě. Tam se naše cesta s turisty rozdělila, neb oni vyrazili směr Žitná a my po zelené směrem na Kralovice.

V probouzející se přírodě jsme hned na začátek objevili několik kytiček, které jsme se snažili pojmenovat nebo si alespoň zapamatovat název, který nám řekla Danka. Díky botanické vycházce jsme neměli žádné velké tempo a po hodině jsme ušli asi jen 2 kilometry. Protože jsme ale dorazili k tábořišti, kde byla vhodná možnost k rozdělání ohně, a protože na odpoledne předpověď slibovala pršku, rozhodli jsme se zakotvit a věnovat se přípravě oběda. Ilča dostala za úkol rozdělat oheň, což se jí i přes větrné počasí povedlo už na druhou sirku, ostatní se po několika drobných hrách na družiny vrhli na sbírání dřeva, abychom měli na čem uvařit hrachovou polévku a opéct buřtíky. Hráškovka, doplněná o hrášek z konzervy a několik na kostičky nakrájených párečků, byla vskutku vynikající a hlavně Oetker vypadal, že minimálně týden před výletem hladověl. Kdo ještě neměl dost, opekl si buřtíky na voštěchourech, které připravili Skipi s Oetkerem. Po obědě, během kterého na nás několikrát dokonce vykouklo sluníčko, jsme měli pocit, že by bylo nejvhodnější se uvelebit na některé lavičce a zahrát si na medvědy, ale my jsme museli dál, a tak jsme si jen dali na rozcvičení pár krátkých her, z nichž největší úspěch měla ta na monstra, která mají jen určitý počet končetin, kterými se mohou a musí dotýkat země.

Cesta podél Zlatého potoka je celkem rovinatá, a tak jsme další kilometry již zvládali mnohem větší rychlostí. Přes kamenný most jsme se dostali na druhou stranu potoka a o kousek dál jsem již odbočili ze zelené turistické značky a vydali jsme se podle téměř neomylné GPSky po lesních cestičkách. Neznámého terénu jsme využili k opakování orientace mapy a práce s buzolou, vyplašili jsme dvě srnky, a protože cesta od potoka směrem k Nebahovům vede trvale do kopce, v polovině jsme si dali pauzu a velcí si zahráli na slepé sochaře.

Pak jsme bez větších problémů dorazili na kraj Nebahov, kde jsme se chtěli usídlit při čekání na autobus, ale protože začalo opravdu intenzívně fučet a sem tam (zcela ojediněle) padla i nějaká ta kapka, zahráli jsme jen dvě běhací hry na zahřátí a pak jsme se raději vydali dál do Zdenic, protože do odjezdu autobusu zbývala ještě hodina a půl a ve Zdenicích jsme alespoň měli možnost schovat se do závětří. Kousek za Nebahovami jsme lakmusovým papírkem otestovali, jak moc kyselá je voda v místním bahňáčku a pak jsme proti větru pokračovali dál.

Ve Zdenicích jsme se konečně před větrem ukryli u Ble doma, kde nás vítal "pez" Ben. Po krátké pauze se velcí (Adam, Oetker a Ilča) spolu s Johankou a Ble vydali pěšky do Prachatic, zatímco zbytek výpravy (Erika, Saša, Přísavka) už měl po osmi ušlých kilometrech ušoupané nožky, a proto raději s Dankou počkaly na autobus. První skupina neměla problém s cestou z kopečka do Prachatic a chvilku před čtvrtou hodinou se již loučila na autobusovém nádraží. Po čtvrt na pět šťastně dorazila i druhá skupinka a rodinní příslušníci si je rozebrali domů, kde nejspíše nějakou dobu rozmrzali, protože autobus měl mírné zpoždění a na zastávce dost protahovalo.

 P.S.: I přes původní předpověď začalo pršet (a ve Zdenicích chvílemi i sněžit) až hodinu a půl po našem spokojeném návratu.

Copyright (c) 2007-2015 Junák, středisko Zlatá stezka Prachatice, z.s.
Design: Bytegang.com Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.